XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju

05/09/2019

3 – 5 września odbyło się XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju. Poseł Zdzisław Gawlik uczestniczył w panelu “Od wizji do realizacji. Projekty energetyczne w Europie”.

Uczestnicy panelu rozmawiali o budowie polskiej elektrowni atomowej.

Co z atomem?

Z atomem mamy problem. Podjęliśmy ten temat w 2006 roku. Do 2010 roku nie wydarzyło się nic. Została zawiązana spółka celowa, podjęte zostały badania środowiskowe. Zostały także ustalone z reguły realizacji projektu jądrowego z Komisją. Wskazano także miejsca potencjalnej realizacji, które były przedmiotem środowiskowych badań. W jakim jesteśmy miejscu? Nie wiem – mówił poseł Zdzisław Gawlik z Platformy Obywatelskiej.

Dodał, że są to najdłużej trwające badania środowiskowe przed budową elektrowni jądrowej – Mam wrażenie, że jesteśmy daleko w tyle z projektem jądrowym. W ciągu 12-13 lat tak naprawdę nic się nie wydarzyło. Boję się, że Polska nie zrealizuje założonych terminów – mówił.

Zdaniem Gawlika moda na energetykę jądrową jest przeżytkiem. – Dzisiaj nie proponujemy budowy dużych reaktorów jądrowych. Do energetyki jądrowej będzie można wrócić w przypadku modularnych elektrowni jądrowych. OZE są coraz bardziej efektywne i tańsze – stwierdził.

Fot. BiznesAlert.pl

Więcej informacji: http://biznesalert.pl/projekty-energetyczne-infrastruktura-atom-krynica-2019-energetyka/?fbclid=IwAR39xaOm66BPgY