W tym roku konsumenci odczują spadek cen gazu. LPG jest najtańszy od 6 lat. Zdzisław Gawlik mówił o tym podczas konferencji “Gazowe korzyści Podkarpacia.”
– Z każdego dniem bezpieczeństwo gazowe Polski się poprawia – mówi Zdzisław Gawlik. – Możliwość wyboru dostaw gazu zwiększa nasze zdolności negocjacyjne na rynku. Dotąd mieliśmy w zasadzie tylko jednego dostawcę. W stosunku do 2009 roku możliwość dostępu do gazu dostarczanego zza południowej czy zachodniej granicy Polski zwiększyła się ponad dziesięciokrotnie – tłumaczy Zdzisław Gawlik. Ostatni raz LPG był tak tani w 2009 roku. We wrześniu taryfy dla klientów detalicznych kolejny raz obniżył PGNIG. – Realną korzyść z obniżki cen gazu odczuwa każdy z nas – mówi Zdzisław Gawlik.
Przez ostatnie trzy lata gaz staniał o prawie 10%. Wrześniowa obniżka to już druga dokonana przez PGNIG w tym roku – łącznie cena gazu detalicznego spadła o ponad 8%. Cena gazu dla odbiorców hurtowych w 2015 roku spadła o ponad 15%.
Przyczynia się do tego przede wszystkim rozbudowa infrastruktury, zarówno wewnątrz kraju, jak i połączenia transgraniczne. W latach 2008-14 zbudowano 1236 km gazociągów. Dla porównania w latach 2004-06 tylko 75 km sieci przesyłowych. Pojemność magazynów gazu od 2007 roku zwiększyła sie prawie dwukrotnie do prawie 3 mld m sześciennych. Trzy z dziewięciu polskich magazynów gazu są zlokalizowane na Podkarpaciu (Husów, Strachocia, Brzeżnica). Wszystkie były (Strachocia 2011, Husów 2014) lub są rozbudowywane (Brzeźnica 2016). PGNIG w 2015 zainwestuje na Podkarpaciu ponad 600 mln zł. – Magazyny te nie tylko poprawiają energetyczne bezpieczeństwo Polski, ale dają gwarancje pracy dla mieszkańców Podkarpacia – zwraca uwagę Zdzisław Gawlik.
Do roku 2023 planowana jest budowa około 2 tys. nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej Polsce. Orlen i PGNiG podjęły wspólne działania w obszarze prac badawczych i poszukiwań gazu na Podkarpaciu (na podstawie umowy z lipca 2015 roku). W ten plan wpisuje się także wspólna inwestycja spółek skarbu państwa Tauronu i PGNIG w Stalowej Woli. – Spadek cen gazu hurtowego o ponad 15% uzasadnia budowę nowego bloku parowo-gazowego – mówił Zdzisław Gawlik