Eco Energy Summit w Rzeszowie

logo Eco Energy Summit - szczytu energetycznego
15/10/2015

Od 14 do 16 października w Rzeszowie miał miejsce Eco Energy Summit.
Bez wątpienia jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce związanych z energetyką. Podczas forum odbyły się panele oraz debaty poświęcone przede wszystkim polskiej energetyce i wyzwaniom, którym musi sprostać w przyszłości. Na Eco Energy Summit zaproszeni zostali członkowie rządu, eksperci oraz przedstawiciele branży sektora energetycznego. Podczas sesji inauguracyjnej gościem specjalnym był prof. Zdzisław Gawlik.

Jego zdaniem istotne jest zachowanie unijnych standardów dotyczących ochrony klimatu, jednocześnie pamiętając o krajowych zasobach surowców : „Zakładamy znaczący udział węgla w produkcji energii w Polsce także w kolejnych dekadach”.

Z dokumentu Ministerstwa Gospodarki wynika, że do 2050 roku udział węgla kamiennego jako paliwa do produkcji energii spadnie z 48% do 33 %, a węgla brunatnego do 5%. Wzrośnie natomiast udział odnawialnych źródeł oraz energii z elektrowni atomowej.

Zdaniem prof. Gawlika jednym z kluczowych elementów jest współpraca między firmami energetycznymi a górnictwem. Należy znaleźć rozwiązania mające doprowadzić do takiej współpracy. „ Trudno w Polsce wyobrazić sobie separację węgla i energetyki”-mówi. –„ Ale trzeba znaleźć sposób, by sojusz górnictwa i energetyki, który w polskich warunkach jest konieczny, był budowany według zasad czysto biznesowych.”

Wiceminister skarbu uważa, że najtrudniejszym zadaniem jest wyszukanie wspólnej ścieżki obu branż, jednak jak dodaje „Przykład Tauronu pokazuje, że jest to możliwe”

Ważną kwestią poruszoną przez prof. Gawlika jest również szybkość w podejmowaniu działań dotyczących polityki energetycznej Polski: „To nowe bloki w elektrowniach konwencjonalnych są podstawą bezpieczeństwa systemu, a w związku tym, że musimy zamykać stare jednostki, budowa kolejnych jest niezbędna. Jeśli zakładamy, że podstawą naszej polityki energetycznej jest bezpieczeństwo dostaw energii, a o skutkach jego braku przekonaliśmy się wszyscy w sierpniu, to temu celowi muszą też być podporządkowane inwestycje”