Gawlik skutecznie

Dzięki jego pracy Skarb Państwa zaoszczędził miliardy złotych wygrywając, skazane na porażkę i wysokie odszkodowania sprawy z Eureko oraz Deutsche Telecom i Vivendi. – Jako wiceminister w 2007 za cel postawiłem sobie jedno zadanie: walczyć o sprawy Skarbu Państwa tak, jak czyni to właściciel w prywatnej firmie – mówi Zdzisław Gawlik.

Zdarzało się, że w pracy wykazywał się większą determinacją, niż władze spółek. Tak było w Miasteczku Śląskim, gdzie uratował przed upadłością hutę i dzięki temu ponad tysiąc osób ma nadal pracę. Czytaj więcej.

W latach 90-tych, kiedy prowadził programy pomocowe dla przedsiębiorstw Podkarpacie mogło pochwalić się największą liczbą projektów szkoleniowych a w efekcie licznymi przekształconymi przedsiębiorstwami, sprywatyzowanymi zwłaszcza przez spółki z udziałem pracowników. – Dla ludzi najważniejsze jest, by mieli pracę, za którą są dobrze wynagradzani, rozwój musi uwzględniać kapitał ludzki – tłumaczy Zdzisław Gawlik.

W jego wizji za 10 lat Rzeszów jest metropolią. Dlatego m.in. zaangażował się w budowę lotniska na Jasionce. – To nasze okno na kraj i świat – mówi. 

Wspiera rozwój nowoczesnych technologii i zachęca inwestorów, by chcieli lokować swoje zakłady w okolicach Rzeszowa. MTU Aero Engimes Polska, Goodrich, którzy zainteresowali się inwestycją w strefie ekonomicznej, to ponad 600 potencjalnych miejsc pracy dla mieszkańców Podkarpacia.  – Przed nami kolejne wyzwanie, znaleźć formułę działania specjalnych stref ekonomicznych po roku 2020, tak by nadal mogły funkcjonować – dodaje.

Chce wzmocnienia samorządów, bo to one są fundamentem rozwoju Podkarpacia. Współtworzył ustawę umożliwiającą samorządom przejmowanie majątku Skarbu Państwa – w ten sposób Łańcut wzbogacił się o ciepłownię, a Związek Komunalny Gmin Podkarpackich przejął PKS Rzeszów.