Gawlik – krótko i na temat

Prawnik, specjalista z zakresu prawa prywatnego, profesor i wykładowca akademicki.

Od urodzenia związany z Podkarpaciem. W Rzeszowie ukończył studia, tu mieszka i pracuje.

Od ponad 30 lat jest wykładowcą akademickim. Uczył na Uniwersytecie Rzeszowskim (1983-2004). Wykłada w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie (od 1995) oraz Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (od 2007).

Od 25 lat dba o rozwój regionu, jako główny specjalista, następnie dyrektor Delegatury Ministra Skarbu Państwa w Rzeszowie, dziś jako Wiceminister Skarbu Państwa. Autor książek i ponad 60 artykułów.

Prywatnie mąż i ojciec trójki dzieci. Pasjonat historii i narciarstwa.

 

 

SKUTECZNY Tej zasady konsekwentnie się trzyma, z korzyścią dla nas wszystkich. Dzięki jego pracy Skarb Państwa zaoszczędził miliardy złotych wygrywając sprawy z Eureko oraz Deutsche Telekom i Vivendi. Skuteczne negocjacje nie tylko uchroniły nasz kraj przed wypłatą blisko 38 mld zł odszkodowania, ale pozwoliły zyskać Polsce 400 mln zł.

 

Zdarzało się już, że w pracy wykazywał się większą determinacją, niż władze spółek, które nadzorował. Tak było w Miasteczku Śląskim, gdzie uratował przed upadłością hutę i dzięki temu ponad tysiąc osób zachowało pracę. „Szybkie i rozważne działania ministra Gawlika pozwoliły hucie wyjść z kryzysu” – napisał wówczas w liście do hutników Jan Jelonek, przewodniczący MOZ NSZZ „Solidarność” Huty Cynku „Miasteczko Śląskie”.

W 2008 roku współtworzył prawo umożliwiające samorządom bezpłatne przejmowanie udziałów spółek państwowych. Tak w 2012 Tarnobrzeg wzbogacił się o tereny kopalni siarki Machów z jeziorem, które dziś jest pięknym terenem rekreacyjnym.

Stworzył narodowy koncern zbrojeniowy. Polska Grupa Zbrojeniowa m.in. w Jaśle, Nowej Dębie i Stalowej Woli.

Kolejny sukces to restrukturyzacja Huty Stalowa Wola. Nowy inwestor dla jej części cywilnej, 170 mln zł na rozwój produktów zbrojeniowych – przyniosły nagrody branżowe i nagrodę Prezydenta RP podczas Kieleckiego Salonu Przemysłu Obronnego 2015.